Rainbow iridescent blue glass mosaic tile is well designed for garden, balcony design as well as outdoor pools, welcome to contact us for sample details and best pricing.
Highlight:
1. 15x15mm glowing surface
2. Blue colors mounted on mesh back
3. Easy to clean and maintain
4. High gloss and stereo effect
5. Highly resistant to water, stains, scratch, marks, abrosion, chemical agent, etc
6. Anti-slip surface that complies with the internation standard
7. Good quality and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, pool side decoration, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGC013 |
| Size: | 15x15mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327x327mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 173 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 15x15mm |
| Gap: | 1.35mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.79kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
25*25mm Square Euro Glass Blue GIOL4601
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent BGC008
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent Green BGC011
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Aqua Green GIOL1605
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent White GIOL1201
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Baby Blue GIOL1602
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Black ZCIO002
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent Mixed Blue BGC010
2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGK002
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent Green BGE002