With
an artistic, modern look and feel, this mixed mosaic looks like an abstract painting, perfect to add
an unique sense of sophisication to any swimming pools surroundings,
bathroom and kitchen wall. SAMPLE AVAILABLE and custom service available here.
Hightlight:
1. 48x48mm mosaic chips mounted on mech back
2. Coloring processing under high temperature
3. Imaginary colors and matte finish
4. Good looking and Superb quality
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Easy to install and clean
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGK002 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 160 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.99kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
48x48mm Square Glossy Crystal Glass Blue BGK002F2
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC033
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Navy Blue BGZ009
1 Inch Mixed 2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGZ003
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass White BGC038
25*25mm Square Euro Glass Blend Blue GIOL4001
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC035
48*48mm Square Crystal Glass Aqua Green BRK001
15x15mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Blue BGC024
23x23mm Square Crystal Glass Aqua Green Mixed Blue GHOL1005