our crystal glass mosaic tiles are also highly durable and resistant to wear and tear, ensuring they can withstand the rigors of frequent use in a pool environment. Plus, their non-porous surface makes them easy to clean and maintain, helping to keep your pool looking pristine for years to come. Crafted from high-quality glass, our mosaic tiles feature a stunning iridescent finish that reflects light in a mesmerizing manner.
If you are greatly interested in pool tiles, feel free to contact us for free samples immediately!
Highlight:
1. Shiny rainbow iridescent glass mosaic
2. Ripple pattern, glossy finish, smooth touching
3. Available in various patterns
4. Made of glass, zero water absorption
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant, and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GIOL1608 |
| Size: | 300*300*4mm |
| Style: | Iridescent glass pool tile style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any interior space and pool projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte mix glossy |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Lake blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 25*25*4mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.00 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO607Z
2 Inch Hot Melt Mix Crystal GKOM9601
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE011
Iridescent Glass Tile GZOF1003
23*23mm Square Crystal Glass Aqua Green BRH001
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass Blue Mixed Gray GZOJ2602
Brickbond Glass GZOM9903
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Cobalt Blue BGC601
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Orange BGZ032
Crystal Glass Yellow BGI011F2