Minimalist gray palettes are perfect for neutral style design. Wave glass mosaic tile adds a unique personality to your space without an expensive remodel. This wave glass tile is a perfect option for a shower, bathroom, and pool area. Meshing backing makes the installation greatly easy.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1. Wave shape hot-melting glass mosaic with a ripple pattern
2. Smooth touching matte surface, beautiful blue ocean palette
3. Made of glass, 6.0mm thickness
4. Back mesh design, convenient to install
5. Easy to clean, wear-resistant and durable
6. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
7. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | GZOJ2304 |
| Size: | 298*294*6mm |
| Style: | Hot-melting glass mosaic with ripple pattern |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 298*294*6mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Wave Shape |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blend color |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 23*73*6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.96 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Iridescent Glass Tile GZOF1003
23x23mm Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GHOJ2002
Crystal Glass Blue BGI003F2
Iridescent Glass Tile GZOF1004
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Lake Blue GKOL1607
23*48mm Brickbond Galaxy Glass Mosaic GZON7701
Iridescent Glass Tile GZOF5003
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGE016
25x25 Square Euro Glass Mosaic Antique ZCIO901
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass White GZOJ2302