Highlight:
1. 20x20mm size glass pool tiles
2. blended color mounted on mesh back
3. Convenient to clean and maintain
4. High gloss and stereo effect
5. Highly resistant to water, stains, scratch, marks, abrosion, chemical agent, etc
6. Anti-slip surface that complies with the internation standard
7. Long life for use
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGE014 |
| Size: | 20x20mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 330x330mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 20x20mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.65kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGK002
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC002
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Aqua Green Mixed Blue GIOL1001
1 Inch Hot Melt Mix Crystal GHOM9602
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Lemon Yellow GIOL1501
15x15mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Green BGC026
Blue Mix White NU1511
20*20mm Square Iridescent Dark Blue Glass GEOJ2904
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Brown ZCIO003
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Tangerine GKOL1502